Kwiatek

Rysujemy wąską elipsę narzędziem Elipsa (F7).




Następnie narzędziem Wskaźnik dwukrotnie klikamy na nim. Gdy pojawią się kontrolki do zniekształceń środek ściągamy w dolny narożnik elipsy. Zadanie ułatwi nam wciśniety klawisz ctrl




Następnie z wciśniętym klawiszem ctrl obracamy elipsę za lewy górny uchwyt. Nie zwalniająć LPM (Lewy przycisk Myszy) naciskamy PPM (Prawy Przycisk Myszy), który w tym momencie zrobił nam kopię istniejącej elipsy obróconą o 15°.




Powtarzamy operację 22 razy. Jeżeli po drodze nie zrobiliśmy żadnych innych kroków możemy skorzystać z opcji Edycja/Powtórz obróć (ctrl-R).




W środku naszego kwiatka rysujemy okrąg narzędziem Elipsa (F7). z wciśniętymi klawiszami ctrl i shift (środek rysowanego obiektu znajduje się w miejscu kursora).




Następnie zaznaczamy wszystkie obiekty i wybieramy Interakcyjne wypełnienie (G), a z górnego paska właściwości Wypełnienie tonalne.




Kolejnym krokiem jest edycja właściwości wypełnienia.




Ustawiamy właściwości wypełnienia zgodnie z przykładem.




Następnie narzędziem Krzywe Beziera rysujemy łodygę.






Kolejnym etapem jet dorysowanie liści do łodygi. Rysujemy elipsę Elipsa (F7), następnie zamieniamy ją w krzywą Obiekt/Przekształć w krzywe (crtl+Q).




Narzędziem Kształt (F10) tak zniekształcamy elipsę żeby przypomiała liść.



Uzyskany liść kopiujemy w inne miejsce i obracamy żeby pasował do łodygi.



Teraz zmieniamy grubość łodygi, jej kolor oraz styl zakończenia linii. Zaznaczamy łodygę i dwukrotnie klikamy na ikonę pióro w prawym dolnym rogu ekranu.



Następnie wypełniamy liście na ten sam kolor co łodyga, przy okazjii usuwając ich obrys. Usuwamy także obrys z płatków kwiatka orza jego środka.



Ostatnim krokiem jest umieszczenie łodygi pod kwiatkiem. Zaznaczmy łodygę klikamy PPM i wybieramy Kolejność/Przesuń na spód strony (ctrl+end). To samo robimy z liściem jeżeli przykrywa na kwiatek.



Cieszymy się gotowym obrazkiem.